שמח לנשים

ערב שכולו קדושה ושמחה

הפרשת חלה היא אחת המצוות המשמעותיות ביותר שבני ישראל נצטווו לבצע בעת כניסתם לארץ. בעוד הכהנים עוסקים יותר בעבודות הקודש בבית המקדש ואינם יכולים לפרנס את עצמם, הוסמכו לעשות זאת שאר השבטים על ידי הפרשת תרומות ומעשרות. היום, כאשר אין בית מקדש מבצעים הפרשת חלה בדרך אחרת. בעת אפיית חלות (או לחם), מפרידים חתיכה מן הבצק, מברכים ושורפים אותו. להפרשת חלה יוחסו סגולות מיוחדות, וסביבה אף מקיימים אירועים מיוחדים.

מצווה של נשים

כל מי שהשתתפה בערב מיוחד של העצמה נשית דוגמת ערב הפרשת חלה מכירה בכוח המיוחד שיש לטקס זה. מצוות הפרשת חלה היא אחת מבין שלוש המצוות החשובות שיוחדו לנשים, לצד שמירת נידה והדלקת נרות שבת. ערב מיוחד המועבר על ידי רבנית המכירה את כל רזי ההלכה, הופך לטקס משמעותי עבור נשים רבות. למעשה הוא מתאים לכל הנשים באשר הן: חוזרות בתשובה, מתחזקות, דתיות מבית, מסורתיות ואפילו בנות שמצווה אשר מיועדות להקים בית נאמן בישראל. הבצק תופח בצורה מטורפת הבצק עולה ועולה אחרי ברכה מכל הלב. צילום: גלית פנקס

איך עושים הפרשת חלה בפועל

הפרשת חלה אינה מורכבת, אך אם אתן מבצעות אותה בפעם הראשונה, כדאי להשתתף בערב מיוחד. כך תוכלו להרגיש את האווירה ולעקוב אחר כל השלבים:
  • סוג החלה – ניתן להפריש חלה שהוכנה מחמשת מיני הדגן בלבד – שעורה, שיבולת שועל, שיפון, חיטה או כוסמין. אפשר להשרות את החלה בנוזלים כמו מים, דבש, חלב או שמן. ניתן גם לבצע הפרשה על חלה אשר עשויה ממי פירות, אך במקרה זה לא מברכים על החלה.
  • כדי לעשות הפרשת חלה, העיסה צריכה לכלול 1,600 גרם קמח לפחות. משקלה של העיסה המופרשת צריך להיות בשיעור של 30 גרם לכל הפחות.
  • יש להפריש את החלה לאחר לישת הבצק ורגע לפני אפייתו בתנור.
  • בעת הפרשת חלה יש להניח את הבצק, ליטול ידיים, לומר עליו "זו חלה" ולברך "ברוך אתה ה'... להפריש חלה".
  • את החלה המופרשת מכסים בנייר כסף ושורפים בתנור או על הגז.
טקס הפרשת חלה מרובת נשים הפרשת חלה קבוצתית. צילום: הרבנית גיטל

הפרשת חלה ועוד

ערב הפרשת חלה הוא אירוע מיוחד. לא זו בלבד שבו מתקיים טקס הפרשת חלה לפי המסורת, אלא שיש בו ערך מוסף. זהו האירוע שבו מתאספות הנשים כדי לחגוג יחד ולבצע הפרשת חלה כהלכה. זו גם ההזדמנות להפגין יצירתיות ולקלוע צמות מקוריות לחלות, להכיר נשים חדשות וללמוד הלכה או שתיים בעניין הפרשת חלה.

מצווה מרובת סגולות

אי אפשר לדבר על הפרשת חלה מבלי להזכיר את סגולותיה הרבות. מדובר במצווה פשוטה יחסית ומהנה גם יחד. מצווה שבמסגרתה עוסקת האישה באפיית חלה טעימה לבני משפחתה לכבוד השבת. אבל דווקא מצווה פשוטה זו טומנת בחובה סגולות רבות. היא מתאימה לרווקות מיואשות המחפשות זיווג, חולים המתמודדים עם מחלה בלתי נעימה ומחפשים דרך להתרפא, נשים הזקוקות לפרנסה כדי לקיים את בתיהן וכדומה. מצוות הפרשת חלה מעניקה כוח לכל אישה ונותנת לה תקווה. כך, כלה הנוהגת לערוך מסיבת רווקות לפני שהיא מתחתנת, משתפת את חברותיה הרווקות במצוות הפרשת חלה, בידיעה כי המצווה הזו תזכה אותן בזיווג הגון. מעבר לכך, מצוות הפרשת חלה היא סיבה למפגש בין חברות טובות המחליטות לבלות יחד בערב של קדושה. הכלה שמחה בערב הכי מאושר בחייה חיוכים וריקודים בערב הפרשת חלה לכלה. צילום: גלית פנקס באתר "שמח לנשים" תוכלו למצוא את הרבנית המתאימה לאירוע שלכם במחיר עממי והוגן או לחילופן הפרשת חלה ללא תשלום דרך עמותה עם התרמות לנזקקים בסוף הערב ללא התחייבות.

ערב הפרשת חלה הפרשת חלה מרגשת. צילום: הרבנית גיטל
לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם חייגו או השאירו הודעה ונחזור בהקדם: 0559378506
*
*
*
השאירו הודעה ונחזור מייד או חייגו: 0559378506
*
*
*
חייגו עכשיו 0559378506