שמח לנשים

אפייה לברכה - ההתרגשות בהפרשת חלה

אין כמו טעמה של החלה בקידוש של שבת בערב. לאחר שטרחנו ועמלנו במשך כל ימות השבוע, אנו יכולים להתענג סוף כל סוף על הטעם העדין של חלה טרייה. יש הנוהגים לטבול אותה בחומוס, טחינה ודבש ואחרים נהנים ממנה בדיוק כמו שהיא. כמו כן, בעוד אחדים מאתנו קונים חלה במאפייה הקרובה לביתנו, הרי שנשים רבות בישראל אופות את החלות בביתן ומקיימות תוך כדי כך את מצוות הפרשת חלה. התרגשות בברכה בהפרשת החלה מברכים על החלה מכל הלב. צילום: ציפורה איבגי

מקורה של מצוות הפרשת החלה

מצוות הפרשת חלה היא מצווה מן התורה המוזכרת בפרשת "בשלח" בספר במדבר. בימי בית המקדש הקדישו חלק מבצקה של החלה לכהנים, שהם בני שבט לוי אשר עסקו בעבודת הקודש בלבד. גם לאחר חורבן בית המקדש המשיכו בני ישראל להפריש חלה. בזמן שהאישה לשה את הבצק ומכינה אותו לאפייה, היא מפרישה חלק קטן מהחלה (תוך אמירת ברכה), אומרת עליו "זו חלה" ולאחר מכן שורפת אותו. ניתן לעטוף את החלק שהופרש בתוך נייר אלומיניום, להניחו בתנור ולשרוף אותו. מעבר לכך, לא כל בצק מותאם להפרשת חלה. על הבצק המיועד לאפיית חלות להיות אחד מחמש מיני הדגן – שעורה, כוסמין, חיטה, שיפון או שיבולת שועל. כמו כן, הבצק צריך להיות מורכב בעיקר ממים. אם בצק החלה מורכב בעיקר מביצים ומיצים, מפרישים חלה ללא ברכה. נוסף על כך, הקמח צריך לשקול 1.230 קילוגרמים לפחות, והבצק צריך להיות עבה כיאה לבצק של לחם, ולא רך כבצק לעוגות. החלות יוצאות חמות מהתנור החלות יוצאות חמות מהתנור. צילום: גלית פנקס

ערב הפרשת חלה שכולו העצמה נשית

ערבי הפרשת חלה עם רבנית, מרגשים ומעצימים, הם מבין הערבים המשמעותיים ביותר שבהן משתתפת האישה בחייה. הערב מתאים הן לילדות שעומדות להיכנס לעול מצוות ולחגוג בת מצווה והן לנשים נשואות ורווקות המעוניינות בערב שכולו עוצמה נשית. הרבנית תנחה את הנשים, תוך שילוב פעילויות מהנות הכוללות דברי תורה, שירה ומנגינות. ערב הפרשת חלה מיוחד שכזה מיועד לאירועים שונים.

מסיבת בת מצווה

גיל בת המצווה משמעותי ביותר בחייה של כל נערה. זהו השלב שבו כלת המצווה הופכת מילדה לנערה בוגרת שמוטלות עליה מצוות כיאה לכל יהודייה. עם זאת, בעידן המודרני שלנו מסיבות מצווה מאבדות מערכן, מכיוון שהדאגה העיקרית מופנית אל השמלה הנוצצת שלובשת הילדה או חיפוש אולם ואטרקציות רעשניות. בעולם שבו בנות מצווה זקוקות למבוגר האחראי שיקנה להן ערכים, מסיבת הפרשת חלה לבת מצווה כחלק מהפעלות בבת מצווה יכולה להיות הפתרון המושלם. ערבי הפרשת חלה יעניקו לאירוע המצווה ערך מוסף ויכינו את הבנות להקמת בית יהודי וכשר בישראל בבוא העת. הבת מצווה בשיא השמחה הבת מצווה בשיא השמחה. צילום: מירי כהן

למצוא זיווג הגון בקרוב

מצוות הפרשת חלה ידועה בסגולותיה הרבות, וביניהן זיווג הגון. כל מי שחוותה את עולם הרווקות בכלל ואת הרווקות המאוחרת בפרט, יודעת עד כמה קשה למצוא את האדם הנכון להקים עמו בית לתפארת. הפרשת חלה מספקת ישועה לנשים רבות ומעודדת אותן להמשיך ולחפש עד לגאולה הקרובה הפרטית שלהן.

רגע לפני החתונה

מחפשת דרך מקורית לחגוג עם החברות רגע לפני שאת מתחתנת? בתור כלה תוכלי לקבל ברכה ולברך אחרות אם תקיימי את מצוות הפרשת חלה. ואם את מעוניינת לעשות הכול לפי הכללים, ערב הפרשת חלה עם רבנית הוא כל מה שאת צריכה.

לא דואגים למשכורת

אחת הסגולות הבולטות של הפרשת חלה היא פרנסה. כולנו יודעים עד כמה קשה לסגור את החודש. הבעל עובד מסביב לשעון וגם האישה מתמרנת בין העבודה במשרה חלקית לטיפול בילדים. ועדיין, המשכורת המשותפת לא תמיד מספיקה כשיש כל כך הרב הוצאות. עם זאת, אישה אשר נוהגת להפריש חלה, תוכל ליהנות גם מברכה לפרנסה.

העיקר הבריאות

בריאות היא הבקשה המשמעותית ביותר שאנו מייחלים לה בכל יום. שהרי אם לא נוכל לקום מהמיטה או נסבול מבעיה רפואית מטרידה, לא נוכל לתפקד בחיי היום יום. בעיות בריאותיות של אחד מבני המשפחה משפיעות על המשפחה האוהבת ועל החברים שמסביב. אמת, את משתדלת לשמור על כושר, לאכול מזונות בריאים ולבקש בריאות על כל המשפחה בשחרית של בוקר. אך אם תתחילי להפריש חלה, תגלי שמדובר בסגולה עוצמתית מעין כמותה.

מתכון להפרשת חלה

קיימים מתכונים רבים ושונים להפרשת חלה. יש מתכונים מסורתיים המועברים מדוב לדור, ואחרים מתכונים משודרגים שניתן בהחלט למצוא ברשת האינטרנט. כך לדוגמה, עבור מתכון פשוט יחסית תזקקי ל: 2 קילו קמח (רצוי מנופה) שתי כפות מלח 5 כפות סוכר 4 כוסות מים 3 כפות שמרים אופן ההכנה: בתחילה יש להוסיף את כל החומרים, ללוש את הבצק ולהוסיף לו רבע כוס שמן. לאחר מכן מניחים לבצק לתפוח במשך כחצי שעה ומבצעים את ההפרשה. בשלב הבא קולעים את החלה לצמות, מורחים אותה בביצה טרופה ומכניסים לתנור. בתאבון!

סרטון הדרכה מפורט על איך להכין בצק מוצלח וטעים להפרשת חלה. צילום: גליה לוי

עובדים קשה על הבצק בהפרשת החלה עובדים קשה על הבצק בהפרשת החלה. צילום: הרבנית גיטל

תפילה לאחר הפרשת חלה

יהי רצון מלפניך, ה’ אלוקינו ואלוקי אבותינו, שיבנה בית המקדש במהרה בימינו, ותן חלקנו בתורתך, ושם נעבדך ביראה כימי עולם וכשנים קדמוניות. וערבה לה’ מנחת יהודה וירושלים, כימי עולם וכשנים קדמוניות. יהי רצון מלפניך, ה’ אלוקינו ואלוקי אבותינו, שהמצווה של הפרשת חלה תחשב כאלו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה, ותחשב הרמת החלה שאני מרימה, כמו הקורבן שהוקרב על המזבח שנתקבל ברצון. וכמו שלפנים הייתה החלה נתונה לכהן והייתה זו לכפרת עוונות, כך תהיה לכפרה לעוונותיי, ואז אהיה כאלו נולדתי מחדש נקייה מחטא ועוון, ואוכל לקיים מצוות שבת קודש והימים הטובים עם בעלי וילדינו, להיות ניזונים מקדושת הימים האלה, ומהשפעתה של מצוות חלה יהיו ילדינו ניזונים תמיד מידיו של הקב”ה ברוב רחמיו וחסדיו וברוב אהבה. ושתתקבל מצוות חלה כאלו נתתיה לכהן. וכשם שאני מקיימת מצוות חלה בכל לב, כך יתעוררו רחמיו של הקדוש ברוך הוא לשמרני מצער וממכאובים כל הימים. אמן. באתר "שמח לנשים" תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש וייעוץ חינם להפקת ערב הפרשת חלה כולל אירועים קטנים בבית.

הפרשת חלה ברכה מכל הלב במעמד הפרשת החלה. צילום: הרבנית גיטל
לקבלת הצעת מחיר וייעוץ בחינם חייגו או השאירו הודעה ונחזור בהקדם: 0559378506
*
*
*
השאירו הודעה ונחזור מייד או חייגו: 0559378506
*
*
*
חייגו עכשיו 0559378506